Piękny uśmiech poprawia nie tylko nasze samopoczucie i dodaje pewności siebie, ale też sprawia, że dana osoba wydaje się atrakcyjniejsza w oczach innych ludzi. Jak dowodzą badania ludzie, którzy często się uśmiechają budzą większe zaufanie, co ma duże znaczenie zarówno w relacjach zawodowych  jak i towarzyskich. Przebarwienia na zębach to problem, który dotyczy wielu osób. Ale oprócz defektu estetycznego mogą one przyczyniać się rozwoju próchnicy i chorób przyzębia.

  Czym jest przebarwienie zębów i jakie są jego przyczyny?

  Z wiekiem zęby stają się coraz ciemniejsze – to naturalny proces, wynikający z ciągłego rozwoju i mechanizmów odbudowy zęba. Dodatkowo na powstawanie przebarwień ma wpływ szereg czynników zewnętrznych:

  • palenie tytoniu – najczęstsza przyczyna powstawania przebarwień – substancje smoliste zawarte w papierosów nadają zębom brunatne zabarwienie,
  • używki: kawa, herbata, czerwone wino,
  • spożywanie pokarmów bogatych w ciemne barwniki, takich jak buraczki, jagody, marchew,
  • nieprawidłowa higiena jamy ustnej,
  • spożywanie nadmiernej ilości suplementów diety z żelazem,
  • posiadanie srebrnych wypełnień amalgamatowych – z czasem takie wypełnienia mogą zabarwiać zęby na szaro – jeśli posiadasz wypełnienia amalgamatowe lepiej wymienić je na plomby kompozytowe lub plomby typu inlay.

  Domowe sposoby na wybielanie zębów

  Wybieanie zębów domowymi sposobami są skuteczne w przypadku niewelkich przebarwień. Palaczom lub miłośnikom kawy zaleca się jednak wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, co gwarantuje optymalny efekt wizualny.  

  W zaciszu domowym można rozjaśnić odcień zębów z pomocą następujących środków:

  • soda oczyszczona – zasadowy odczyn sody oczyszczonej oczyszcza zęby z płytki nazębnej, przez co hamuje rozwój bakterii. Wymieszaj łyżkę sody z odrobiną wody, nałóż na zęby i pozostaw na chwilę,
  • węgiel – rozgnieć 2 tabletki węgla leczniczego i wymieszaj z łyżką wody. Umyj zęby, a następnie wypłucz usta mieszanką, a następnie pozostaw na zębach na 5 minut,
  • pasty wybielające – ich regularne stosowanie pozwala rozjaśnić zęby nawet o kilka tonów, nie są jednak skuteczne przy plamach z przebarwień.

  Jak wybielamy zęby w Klinice Ortofan?

  Usuwanie przebarwień w gabinecie stomatologicznym jest polecane osobom z ciemnymi przebarwieniami, palaczom oraz wymagającym klientom, którzy oczekują widocznych rezultatów. Przed zabiegiem stomatologii estetycznej warto jest wykonać piaskowanie i skaling zębów – dzięki temu uzyskasz jaśniejszy odcień zęba. W Klinice Ortofan w Warszawie stosujemy dwie metody wybielania zębów: Nite White i Opalescence.

  • Nite White to preparat do wybielania nakładkowego, które przeprowadza się w domowym zaciszu. Nakładki tworzone są na podstawie pobranych wycisków, co umożliwia ich dokładne dopasowanie do zębów pacjenta. Pacjent otrzymuje przezroczyste nakładki wraz z preparatem Nite White i przeprowadza kurację wybielającą samodzielnie. Zaleca się noszenie wypełnionych żelem nakładek przez kilka godzin dziennie lub w nocy, przez około 2 tygodnie – po tym czasie widoczne są rezultaty. Wybielanie zębów metodą Nite White polecamy osobom z nadwrażliwością zębów oraz wszystkim, którzy oczekują naturalnego i stopniowego efektu wybielenia zębów.
  • Opalescence jest żelem przeznaczonym do błyskawicznego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym. Żel Opalescence aplikowany jest bezpośrednio na zęby i pozostaje na nich przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie zostaje on usunięty przy pomocy ssaka stomatologicznego – natychmiast po zabiegu Twoje zęby będą bielsze i pozbawione przebarwień.

  Jeżeli jesteś zainteresowany wybielaniem zębów zachęcamy kontaktu z naszą klinika.

  Zapraszamy!

   


  Attachment

  • zadbaj o swój uśmiech w OrtoFan Clinic