Aparat stały składa się z pierścieni i zamków umocowanych na zębach, oraz łuków i elementów dodatkowych (sprężynki, ligaturki, wyciągi). Aparatami stałymi można skutecznie skorygować wadę zgryzu zarówno u dzieci, młodzieży i dorosłych. Pozwala przesuwać, obracać i wstawiać zęby zgodnie z ustalonym planem leczenia.

Aparat stały można założyć jedynie pacjentom, którzy mają wszystkie zęby zdrowe, oraz oczyszczone z osadu i kamienia.

Na podstawie szczegółowych pomiarów rentgenowskich na zdjęciach i modelach lekarz ustala plan leczenia (który czasami może wiązać się z ekstrakcjami zębów) i zakłada aparat. Podczas noszenia aparatu stałego zęby stopniowo ulegają przesunięciom, a ich ułożenie zbliża się do idealnego. Leczenie trwa od 1,5 do 2,5 lat i odbywa się pod stałą kontrolą lekarza ortodonty. Sam aparat nie dostosuje się automatycznie do nowego położenia zębów i bez systematycznej kontroli co 4-6 tygodni może działać niekorzystnie.

Podczas wizyt kontrolnych lekarz sprawdza działanie aparatu, dostosowuje do nowego położenia zębów i aktywuje do dalszego działania. Opuszczanie wizyt kontrolnych powoduje przedłużenie leczenia. Na każdą wizytę kontrolną należy ze sobą przynieść szczoteczkę i pastę do zębów.

Zachowanie szczególnie dobrej higieny jamy ustnej w czasie leczenia to sprawa bardzo istotna: czyszczenie zębów w tym okresie jest utrudnione, dlatego należy poświęcić więcej czasu na dokładne mycie zębów po każdym posiłku. Najlepiej wprowadzić zwyczaj stałego noszenia przy sobie szczoteczki i pasty, ponieważ w przypadku niedostatecznej higieny mogą wystąpić na zębach plamy demineralizacyjne, próchnica zębów, przerost dziąseł i inne powikłania. Pacjenci, którzy mają stałe aparaty, powinni zgłaszać się co 3-4 miesiące na wizyty kontrolne do swojego lekarza stomatologa.

Oczywiście. Pacjentom, którzy mają trudności z uzyskaniem dobrej higieny, higienistki w Orto-Fan udzielają instruktażu prawidłowego mycia zębów, oraz radzą jakich szczoteczek, past, nici i płukanek należy używać.

Zalecamy fluoryzację zębów (raz na 6 miesięcy), oraz – dla osób ze skłonnością do odkładania kamienia nazębnego i osadu – czyszczenie zębów w gabinecie.

Nie. Zakładanie aparatu stałego nie boli, czasem jedynie daje się odczuć wyraźne napięcie i wzmożoną wrażliwość zębów – szczególnie bezpośrednio po aktywacji lub wymianie łuku.

W czasie leczenia, pacjentom nie wolno jeść słodyczy (zwłaszcza lepkich i ciągnących), sucharków, grzanek, orzechów, chipsów, surowej marchwi i innych twardych pokarmów, które mogą oderwać zamki, ściągnąć pierścienie i zdeformować metalowy łuk. Nie wolno też żuć gumy.

Po zdjęciu aparatu stałego należy przeprowadzić leczenie retencyjne, które ma na celu utrzymanie efektów osiągniętych w chwili zdjęcia aparatu stałego, oraz dostosowanie się tkanek miękkich do nowej pozycji zębów.

Leczenie retencyjne prowadzone jest przy pomocy płytek retencyjnych (aparat zdejmowany) lub retejnerów stałych, które przykleja się do wewnętrznej (niewidocznej) powierzchni zębów. W czasie leczenia retencyjnego pacjent również musi zgłaszać się na wizyty kontrolne. W przypadku zaniedbania tego leczenia może nastąpić nawrót wady.