Długotrwałe stosowanie smoczka czy ssanie kciuka może powodować rozwój nieprawidłowego zgryzu. To z kolei może prowadzić do późniejszych kłopotów z gryzieniem, wad wymowy i innych. Leczenie zaawansowanych i utrwalonych wad zgryzu jest procesem długim i czasem kosztownym. Warto zadbać o prawidłowe nawyki malucha, a zwłaszcza wczesne odzwyczajanie od smoczka. Zamiast niego możemy zaproponować dziecku specjalne płytki przedsionkowe, które zastąpią smoczek i odzwyczają je od odruchu ssania. Płytki występują w wielu odmianach i pozwalają na skorygowanie wczesnych wad zgryzu, a także zapobiegają poważniejszym zmianom, które wymagałyby późniejszego leczenia.

  W czym pomagają płytki przedsionkowe?

  Dzięki zastosowaniu płytki określonego rodzaju możesz wyeliminować trapiące Cię problemy. W ORTOFAN Clinic dobierzemy dla Twojego dziecka płytkę, która pomoże wyleczyć wadę zgryzu, a w razie konieczności taką, która wspomoże w procesie nauki prawidłowego oddychania, sposobu gryzienia i żucia, a także połykania pokarmów. Jeśli zastanawiasz się, jak oduczyć malucha uporczywego ssania kciuka lub smoczka, doskonałym rozwiązaniem może okazać się specjalnie dostosowana płytka. To jednak nie wszystkie kłopoty, z którymi pomoże Ci się ona rozprawić. Dzięki niej wyeliminujesz u swego dziecka nadmierny wyciek śliny przez usta i wypracujesz prawidłowy sposób układania języka.

  Jeśli więc masz wrażenie, że Twoje dziecko ma kłopot ze zgryzem, zauważysz pierwsze niepokojące symptomy albo masz problem z odzwyczajeniem go od smoczka, nasi specjaliści z ORTOFAN Clinic pomogą Ci zidentyfikować problem i ewentualne dobiorą odpowiednie leczenie.

  Kiedy jest stosowany aparat przedsionkowy z kulką?

  Pierwsze aparaty przedsionkowe stosuje się u dzieci z mlecznym uzębieniem. Dolna granica wieku to 2 lata. Wczesna interwencja może zapobiec powstawaniu wad zgryzu, ale taki aparat będzie również wsparciem dla rodziców w czasie odzwyczajania pociechy od nawykowego ssania smoczka czy innych przedmiotów. Aparat przedsionkowy z kulką znajduje swoje zastosowanie u dzieci, które mają uzębienie mieszane, a więc znajdują się na etapie przejściowym. To rodzaj płytki przedsionkowej, która dodatkowo wyposażona jest w kulkę znajdującą się mniej więcej pośrodku aparatu, na metalowym druciku.

  Zadaniem kulki jest ,,kontrola” języka, a dokładnie kierowanie go na odpowiednią pozycję w jamie ustnej, ku podniebieniu. Aparat tego typu proponujemy dzieciom, które mają trudności z połykaniem, wady wymowy lub zmagają się z nadmiernym wyciekiem śliny. Z powodzeniem wykorzystujemy przedsionkowe płytki z kulką u dzieci z zespołem Downa, porażeniem mózgowym czy mającym kłopoty z prawidłową artykulacją głosek. Problemy tego rodzaju bardzo często możemy rozwiązać, ucząc język prawidłowego ułożenia.

  Czy płytki przedsionkowe z kulką są bezpieczne?

  Wszystkie stosowane u dzieci aparaty do korekcji zgryzu i eliminowania problemów związanych z jego nieprawidłowościami są zupełnie bezpieczne i łatwe w użytkowaniu. Z wyglądu przypominają tradycyjny smoczek, tyle że zamiast gumowej końcówki posiadają specjalną nakładkę na zęby. Wykonane z miękkiego silikonu, posiadają plastikowe kółko, jak w tradycyjnych smoczkach. Zapewniają prawidłowy rozwój szczęki, ustawienie zębów, a także odpowiednie położenie języka. Płytki należy utrzymać w czystości, myć pod bieżącą wodą, a od czasu do czasu dezynfekować specjalnymi preparatami. To, o czym musisz pamiętać, to regularne noszenie aparatu przez Twoje dziecko. Tylko odpowiednio często stosowana płytka przyniesie oczekiwane rezultaty!

  Zapraszamy Cię do naszej Kliniki na konsultację ze specjalistą. Podpowiemy, jak możesz zadbać o zgryz dziecka, niezależnie od jego wieku.

  Leczenie ortodontyczne dzieci ORTOFAN Clinic – dowiedz się więcej i umów się na wizytę ze swoją pociechą! Zadzwoń:

  tel:22 619 86 81

   

  tel:22 618 55 08

   odstep


  Attachment