Pielęgnacja zębów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego jest szczególnie ważna, ponieważ w tym okresie dokładne czyszczenie jest znacznie utrudnione. Warto więc dowiedzieć się jak najwięcej, zanim podejmiesz kroki w kierunku korekcji swojego uzębienia. Jest to istotne, zwłaszcza w przypadku aparatów stałych, których wyjmowanie jest niemożliwe praktycznie podczas całego procesu leczenia. Niezależnie jednak od tego, czy korekcja odbywa się za pomocą tradycyjnego metalowego czy przezroczystego aparatu na zęby, dobrze jest stosować na co dzień kilka zasad, które wpływają na ochronę uzębienia. Poznaj więc cztery wskazówki, dotyczące pielęgnacji zębów w czasie leczenia ortodontycznego, by móc ciesz się zdrowym, pięknym uśmiechem!

  Unikaj w diecie ciągnących i twardych pokarmów

  Niestety, mimo apetytu na smaczne cukierki typu “krówki”, żelki czy gumy do żucia, najlepsze dla Twoich zębów oraz aparatu ortodontycznego będzie całkowita rezygnacja z ich spożywania podczas leczenia. Głównie z tego powodu, że ciągnące słodycze mogą odkleić zamki od aparatu i odcementować pierścienie. Ponadto, lepkie łakocie, z racji oblepiania trudno dostępnych zakamarków zębów, podnoszą ryzyko rozwoju próchnicy. Istnieje szereg bezpieczniejszych sposobów na zaspokojenie ochoty na słodkie pokarmy, jak na przykład picie koktajli mleczno-owocowych. Są one równie pyszne, co tradycyjne słodycze, a o wiele bardziej zdrowe, zarówno dla uzębienia, jak i całego organizmu, z racji zawartości dużej ilości witamin oraz mikroelementów. Niewskazane są także wszystkie trudne do pogryzienia i twarde pokarmy, takie jak na przykład orzechy, pieczywo czy twarde ciastka. Jeśli podczas leczenia pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na Twoje pytania!

  Stosuj szczoteczkę ortodontyczną i specjalne nici dentystyczne

  Systematyczna higiena jamy ustnej odgrywa w czasie leczenia ortodontycznego szczególną rolę. Dobrze jest więc w tym okresie używać odpowiednich narzędzi do dokładnego czyszczenia, takich jak szczoteczka ortodontyczna oraz nici dentystyczne. Mycie zębów z aparatem stałym może początkowo nastręczać pewnych trudności. Jednak z odpowiednimi akcesoriami, a także w miarę upływu czasu te czynności higieniczne staną się niezbędnym rytuałem, pozwalającym utrzymać Twoje uzębienie w idealnym stanie. Ważne, żeby myć zęby po każdym posiłku i precyzyjnie czyścić przestrzenie międzyzębowe za pomocą specjalnych nici dentystycznych, które wyróżniają się jednym końcem sztywnym, co umożliwia przełożenie ich ponad łukiem aparatu. Dobór tego rodzaju środków dobrze jest skonsultować z ortodontą.

  Używaj irygatora stomatologicznego i płynu do płukania

  Precyzyjny środek do pielęgnacji zębów, który może być wykorzystany w czasie leczenia ortodontycznego to również irygator stomatologiczny. Jego działanie polega na płukaniu przestrzeni międzyzębowych strumieniem wody pod ciśnieniem. Dzięki temu higiena jamy ustnej jest przeprowadzana na wysokim poziomie, a zęby są odpowiednio oczyszczone. Dobrze jest również stosować płyn do płukania, który zapobiega próchnicy. Na rynku jest szereg produktów, które doskonale sprawdzają się w zaawansowanej pielęgnacji zębów. Teraz o odpowiedniej pielęgnacji wiesz wystarczająco dużo i możesz rozpocząć korekcję uzębienia już dziś! Ortodoncja w naszej ORTOFAN Clinic to innowacyjne leczenie, szeroki wybór ortodontycznych aparatów ruchomych i stałych!

  Wykonaj piaskowanie i lakierowanie zębów po zakończeniu leczenia

  Po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu ortodontycznego wskazane jest profesjonalne piaskowanie oraz lakierowanie zębów. Zapobiega to rozwojowi próchnicy i tym samym zniszczeniom zębów. Ponadto, tego rodzaju zabiegi skutecznie pomagają pozbyć się nieestetycznego wyglądu szkliwa spowodowanego nadmiarem osadu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zabiegów przed, w trakcie czy po leczeniu ortodontycznym,  u nas znajdziesz każdą odpowiedź.

  Ortodoncja  w ORTOFAN Clinic – skontaktuj się z nami i umów się na wizytę! Zadzwoń już dziś:

  tel:22 619 86 81
  tel:22 618 55 08


  Attachment

  • ortodonta - srodmiescie