Malutkie ząbki też potrafią chorować. Próchnica nie omija mleczaków, dlatego już u dwu- i trzylatków zmiany na zębach mogą być widoczne. Podstępna próchnica atakuje znienacka i potrafi wyrządzić niemałe szkody. I choć często zaglądasz do buzi dziecka, pilnujesz wyrzynania się kolejnych mleczaków i starasz się o nie dbać, możesz czasem zauważyć niepokojący ślad. Próchnica. Zęby naszych maluchów są bardziej podatne na jej atak, ponieważ są w dużo mniejszym stopniu zmineralizowane niż ich następcy – zęby stałe. Do tego dochodzi jeszcze kłopot z pielęgnacją pierwszych ząbków, a także nocne popijanie mleka lub soczków. Kłopot gotowy! My jednak wiemy, jak temu zaradzić. Jest kłopot, ale jest i rozwiązanie.

  Lakowanie mleczaków na dobry początek

  Badania potwierdzają, że nawet 9 na 10 dzieci w Polsce ma próchnicę. Statystyki są zatrważające, dlatego od samego początku warto zadbać o uzębienie pociech. Bardzo dobre efekty przynosi tzw. lakowanie ząbków. Nie obawiaj się, można je wykonać już u najmłodszych dzieci, ponieważ przebiega szybko, nie wiąże się z nieprzyjemnymi doznaniami i pomaga przyzwyczaić do zabiegów pielęgnacyjnych. Twój maluszek nauczy się, że wizyty w gabinecie nie są straszne, a jego ząbki będą bezpieczne. Lakowanie dotyczy zębów bocznych, a więc przedtrzonowych i trzonowych. Dlaczego akurat na te zęby musisz zwrócić szczególną uwagę? To powierzchnie, które w swej strukturze zawierają bruzdy i zagłębienia, w których szkliwo jest znacznie cieńsze, a więc bardziej podatne na atak bakterii. Właśnie w tych miejscach zalegają resztki jedzenia, a ich oczyszczenie jest wyjątkowo trudne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Lakowanie to nic innego, jak uszczelnianie zagłębień w trzonowcach i przedtrzonowcach, co powoduje powstanie bariery ochronnej przed próchnicą. Dodatkowo, zęby zostaną wzmocnione dzięki zawartości fluoru w preparacie do lakowanie.

  Kiedy najlepiej zacząć lakowanie?

  Masz w domu dwulatka? Możesz śmiało umówić się na wizytę w naszej klinice, podczas której ząbki zostanę obejrzane, a także zalakowane. Nie musisz się martwić, to nic nie boli i Twoja pociecha na pewno da sobie radę podczas zabiegu. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, bo chore zęby potrafią dać się we znaki, a próchnica bardzo łatwo przechodzi z mleczaków na zęby stałe. Nie musisz lakować wszystkich ząbków na jednej wizycie, można robić to stopniowo, na kolejnych spotkaniach ze stomatologiem. Dzięki temu Twoja pociecha nie będzie zestresowana i łatwiej przyzwyczai się do zabiegów wykonywanych na ząbkach.

  O czym trzeba pamiętać, decydując się na lakowanie?

  Jeśli Twoje dziecko jest już starsze i pojawiają się pierwsze zęby stałe, należy zadbać o ich lakowanie. Najpierw wychodzą szóstki, następnie czwórki, piątki i siódemki. To zęby, o które trzeba zadbać szczególnie. Jeśli więc zauważysz w buzi dziecka wyrzynające się szóstki, oznacza to, że pora wybrać się z wizytą do stomatologa. O czym musisz wiedzieć?

  • Lakuje się zęby zdrowe, bez próchnicy,
  • co jakiś czas trzeba sprawdzać stan laku na zębach,
  • przed lakowaniem wszystkie zęby zostaną dokładnie obejrzane,
  • przed lakowaniem ząb zostanie oczyszczony i osuszony,
  • najpierw nakładany jest preparat, który ułatwia prawidłowe rozłożenie i utrzymanie laku na zębach,
  • dziecko może wybrać kolor laku,
  • na koniec ząb zostanie naświetlony, aby utwardzić lak,
  • ząb zalakowany jest łatwiejszy w pielęgnacji i bardziej odporny na działanie bakterii.

  Zadbanie o jak najwcześniejsze zdrowie zębów to inwestycja w przyszłość i gwarancja spokoju na długie lata.

  Lakowanie mleczaków – już dzisiaj sprawdź ofertę naszej kliniki i umów się na wizytę adaptacyjną swojego dziecka!

  tel:22 619 86 81
  tel:22 618 55 08


  Attachment

  • leczenie mleczaków dentysta warszawa