Pierwsze lata życia dziecka są niezwykle ważne nie tylko biorąc pod uwagę stan zębów mlecznych, ale również przyszłych zębów stałych. Od ok. 6 miesiąca życia dziecka zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby mleczne, natomiast około 5-6 roku życia pojawiają się pierwsze zęby stałe. Ostatnie zęby mleczne utrzymują się zwykle do około 12. roku życia. Tak więc przez ponad sześć lat w jamie ustnej dzieci występuje tzw. uzębienie mieszane – część zębów mlecznych i część stałych.

  Mleczaki, dlaczego tak bardzo należy o nie dbać?

  Pierwsze zęby są słabiej zmineralizowane (utwardzone) i dlatego też są bardziej podatne na próchnicę. Zaniedbania higieny mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w przyszłości .Istnieje duże prawdopodobieństwo , że u dziecka, które wcześnie straci zęby mleczne, szczęka i żuchwa nie rozwiną się prawidłowo. Stałe zęby nie będą miały dość miejsca, by wyrosnąć w równych łukach, pojawią się jedne nad drugimi, od strony warg lub od strony podniebienia. Wtedy taką wadę zgryzu, można wyleczyć za pomocą aparatów zdejmowanych lub aparatów stałych.

  Wypadanie zębów mlecznych

  Pod zębem mlecznym znajduje się zawiązek zęba stałego. Gdy ząb stały przygotowuje się do wyrzynania, resorbuje korzeń mleczaka, który trzyma się coraz słabiej, aż wreszcie wypada. Na jego miejscu pojawia się ząb stały.
  Bywa jednak, że mleczak nie stracił korzenia i nie chce ustąpić miejsca zębowi stałemu, który szuka sobie innej drogi, wtedy ząb mleczny należy usunąć. Robi się to w gabinecie, a na miejscu usuniętego ząbka, trzeba zastosować utrzymywacz przestrzeni, aby zachować wolne miejsce dla zęba stałego.

  Leczenie

  Leczenie ubytków oraz odpowiednia profilaktyka pozwala zachować prawidłowy stan uzębienia. Stomatolodzy zalecają rozpoczęcie higieny jamy ustnej u dziecka jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka. Przemywanie wałów dziąsłowych gazikiem lub specjalną nakładką pozwoli zachować odpowiednią higienę jamy ustnej już od pierwszych miesięcy życia. Gdy dojdzie już do wyrzynania się pierwszych ząbków, należy wprowadzać stopniowo delikatne szczotkowanie zębów. Powyżej drugiego roku życia dziecko powinno również odbyć pierwszą wizytę u stomatologa dziecięcego. Czy to nie za wcześnie? Absolutnie nie. Pierwsze ubytki próchnicowe mogą pojawiać się bardzo wcześnie i mogą przybrać postać, tzw. wczesnej próchnicy.
  Odpowiednie przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty może mieć ogromny wpływ na późniejsze nastawienie malucha do leczenia. Duża rola w przygotowaniu dziecka do wizyt leży po stronie rodziców. Po pierwsze, postarajmy się zapomnieć o negatywnych przeżyciach i nie pozwólmy na to, by leczenie dentystyczne było kojarzone przez nasze pociechy z uczuciem strachu. Istnieje wiele sposobów na zminimalizowanie lęku u dziecka przed pierwszą wizytą u stomatologa. Rozmowa, zabawa w dentystę, nagroda za odwagę – to tylko niektóre propozycje.
  Nie zapominajmy również o dobrodziejstwach współczesnej medycyny. Znieczulenie, sedacja, narkoza to rozwiązania dostępne w gabinetach stomatologicznych.
  Doświadczony dentysta potrafi również odwrócić uwagę pacjenta od „strasznych” narzędzi i odpowiednio zająć się ząbkami. W gabinetach specjalizujących się w leczeniu dzieci dość powszechnie stosuje się atrakcyjne kolorowe, a nawet fosforyzujące plomby. Maluch może wybrać sobie ulubiony kolor wypełnienia. Dzięki temu chętniej zgadza się na borowanie i lepiej je znosi.

  Co jest główną przyczyną próchnicy?

  Mamy niewielkie szanse, by uchronić dziecko przed próchnicą. Jako rodzice możemy ją jednak opóźnić i ograniczyć. W jaki sposób? Odpowiedź jest prosta: musimy dawać dziecku jak najmniej słodyczy i słodzonych napojów. Cukier jest bowiem głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi bakterii w jamie ustnej. Butelka słodkiej kaszki, soku lub mleka przed snem to nie najlepszy pomysł. W przypadku starszych pociech lubiących słodycze, należy wprowadzić zasadę mycia zębów po ich jedzeniu lub w ostateczności wypłukanie buzi wodą. Pamiętajmy, że przykład idzie z góry, dlatego ważna jest konsekwencja oraz wiarygodność rodziców w oczach dzieci. Nas dorosłych również dotyczy dbanie o higienę jamy ustnej poprzez regularne zabiegi higienizacyjne.

  Zaniedbanie leczenia zębów niesie za sobą wiele konsekwencji. Zróbmy wszystko by wizyty u dentysty naszych pociech, kończyły się tylko na zabiegach profilaktycznych.

  Zapraszamy do naszej kliniki:

  tel:22 619 86 81

   

  tel:22 618 55 08

   odstep


  GALERIA