Wielu Pacjentów zupełnie niesłusznie obawia się wszelkich badań i przez to stara się ich unikać. Rozwój medycyny sprawił, że współcześnie wykonanie większości z nich przebiega szybko, a badany ma zapewnione bezpieczeństwo i komfort. Przeprowadzenie profesjonalnego badania to skuteczny sposób na wykrycie choroby. A, jak wiadomo, im wcześniej schorzenie zostaje zdiagnozowane, tym większe są szanse na jego całkowite wyleczenie i uniknięcie wszelkich powikłań. Dlatego ważne jest, aby zdać sobie sprawę, jak ważne dla naszego zdrowia jest regularne badanie się.

  Badania konsultacyjne

  Pacjenci ORTOFAN Clinic, także Ci najmłodsi, mogą skorzystać z badania konsultacyjnego, które daje lekarzowi informacje o stanie ogólnym uzębienia i pomaga wykryć ewentualne nieprawidłowości, np. występowanie zmian próchniczych. Badanie dla najmłodszych połączone jest z instruktażem higieny jamy ustnej, dzięki któremu dzieci dowiadują się, jak prawidłowo szczotkować zęby i dbać o jamę ustną.

  Rentgen

  Rentgen jest techniką niezwykle przydatną w wielu dziedzinach stomatologii. Dzięki wykonaniu i profesjonalnej analizie zdjęcia możliwe jest zdiagnozowanie chorób, urazów czy wad, które nie są widoczne bez powiększenia. Wspólcześnie to z jedna z podstawowych metod diagnostyki stomatologicznej. Bez niej znacznie trudniejsze byłoby wykrycie resorpcji kości czy zaplanowanie leczenia wady zgryzu. Przeciwwskazaniem do wykonywania wszelkich zdjęć RTG jest przede wszystkim ciąża, gdyż promieniowanie, nawet w małej dawce, ma szkodliwy wpływ na płód. Badanie jest małoinwazyjne i odpowiednie przy wielu schorzeniach, jednak powinno być zlecone przez lekarza, który wie, czy zaistniały jakiekolwiek przeszkody do wykonania zdjęcia. Wykonanie zdjęcia trwa bardzo krótko (cała procedura zamyka się zazwyczaj w kilku, kilkunastu minutach). Pacjent nie odczuwa bólu i dużego dyskomfortu i nie musi się do takiego badania specjalnie przygotowywać. Wymaga się od niego jedynie pozostania na czas wykonania w jednej pozycji. Tuż po zakończeniu gotowy jest wynik badania – zdjęcie.

  Rodzaje zdjęć RTG  w ORTOFAN Clinic

  Zdjęcie PA

  To zdjęcie zewnątrzustne tylno-przednie. Wykonanie zdjęcia PA może posłużyć w diagnozowaniu urazów i planowaniu leczenia ortodontycznego.

  Zdjęcie cefalometryczne

  Zdjęcie boczne czaszki. Zdjęcie cefalometryczne dostarcza informacji zarówno o tkankach twardych – zębach, jak i tkankach miękkich. Widoczne są też na nim zatoki nosowe i część czaszki. Wykonanie zdjęcia specjalnym urządzeniem – cefalostatem, jest pomocne w leczeniu ortodontycznym i wykrywaniu wad zgryzu.

  Zdjęcie pantomograficzne (pantomogram)

  To zdjęcie szczęki i żuchwy. Zdjęcie pantomograficzne, jako dokładny obraz wszystkich zębów, jest najszerzej wykorzystywanym w stomatologii zdjęciem. Stosowany jest m.in. w takich dziedzinach, jak implantologia, ortodoncja czy protetyka. Analiza zdjęcia pozwala na rozpoznanie próchnicy, zapalenia przyzębia oraz różnego rodzaju urazów. Nasi specjaliści zalecają wykonanie zdjęcia pantomograficznego przed założeniem implantów, zaplanowaniem leczenia ortodontycznego czy usunięciem ósemek.

  Zdjęcie wewnątrzustne

  To inaczej zdjęcie punktowe kilku sąsiadujących ze sobą zębów. Wykonywane jest za pomocą wprowadzonego do wewnątrz naszej jamy ustnej detektora. Analiza takiego zdjęcia pozwala stomatologowi na ocenę ogólnego stanu zębów, ocenę zmian próchniczych, a także wykrycie urazów i wad.

  Rentgen w ORTOFAN Clinic – zadzwoń do naszej warszawskiej kliniki i skorzystaj z profesjonalnych badań!

   

  tel:22 619 86 81
  tel:22 618 55 08

   


  Attachment

  • zdjecie rentgenowskie